Технологія штрихового кодування
Технологія штрих-коду: формування, нанесення та зчитування
Торгівля є однією з галузей людської діяльності, що найбільш динамічно розвиваються. Але іронія у тому, що хороші торгові винаходи зберігаються надовго. Яскравим прикладом є безмін. З технічної точки зору безмін являє собою найпростішу важільну шкалу, також відому як кантар. Дивно, але цей спеціально розроблений пристрій для зважування був стандартом протягом сотень років. Навіть сьогодні такі ваги можна знайти серед оригінальних ринкових продавців.
На питання, що таке безмін, відповіли, тепер перейдемо до теми цього огляду – штрих-коди. Перехід на маркування штрих-кодом знаменує собою нову еру у світовій торгівлі та товарно-матеріальних запасах. Штрих-код являє собою серію перевірених чорних і білих ліній, що чергуються. Це кодування дозволяє копіювати числа або іншу інформацію та передавати її зчитувачу.
Кожний символ, цифра кодується за стандартом, прийнятим у всьому світі. Для розшифровки інформації використовується сканер штрих-коду — компактний пристрій зчитує інформацію за допомогою променя інфрачервоного світла.
Штрихкодування включає три етапи:
- Генерація коду. Це робиться програмно.
- Нанісіння. Відбувається на етапі друку упаковки або після неї при використанні принтера для друку на папері, що самоклеїться.
- Зчитування. Виконується за участю сканера та оператора, який ним керує.
Отримані після зчитування дані надсилаються до товарної бібліотеки або зберігаються в пам'яті сканера, щоб наприкінці робочої зміни співробітник міг відправити весь масив даних на комп'ютер.
Головна перевага кодування в тому, що інформацію про товар можна отримати швидко. Етикетки з кодами легко наносяться на будь-яку поверхню. Якщо інформація представлена у флаконі, тубі, конверті, інформація відноситься безпосередньо до продукту. Іноді кодування наноситься безпосередньо на товар. Яскравий приклад — книги, газети, меблі та інші товари.
Як згадувалося раніше, штрих-код є набір білих і чорних штрихів, що чергуються, різної ширини. Механізм шифрування реалізується за рахунок зміни ширини штриха та положення пробілу. Усі перелічені параметри фіксуються при переміщенні скануючого променя і перетворюються на числа при обробці. Після того, як код прочитаний, програма перевіряє, чи він відповідає тим кодуванням, які вже занесені до бази даних.
У великих магазинах вся система товарного обліку будується за принципом трекінг-номерів. Що можна зашифрувати набором чорних та білих смуг? Інформація про маршрут доставки, вартість, номери партій, умови використання тощо.
Можна сказати, що штрих-код є ключем для ідентифікації даних. Але найголовніше, ці дані легко піддаються зміні, ідентифікації та збереженню у цифровому вигляді.
Одно-, двомірні штрих-коди
Людство створило два стандарти кодування — лінійний, який також являє собою одновимірні одновимірні коди та двовимірні двовимірні коди.
- Лінійне читання в одному напрямку. Зараз у світі така різноманітність одновимірних паролів: Code128, EAN, Code39 і таке інше. Мінусом такого типу зберігання даних є скромний обсяг інформації: трохи більше 30 символів. Щодо переваг, то 1D штрих-коди легко розпізнаються найпростішими сканерами.
- Двовимірні версії зберігають величезну кількість інформації: від кількох сотень символів до сторінок тексту. Однак для зчитування набору даних потрібно більш сучасне та потужне обладнання за доступною ціною. Оцінка інформації при декодуванні відбувається у двох напрямках – вертикальному та горизонтальному. Найпоширенішим форматом 2D є QR-код.
Розшифровування одновимірних записів типу EAN, що складаються з 13 цифр, можуть бути розшифровані без спеціального обладнання. Перші дві цифри означають країну походження товару. Наступні п'ять цифр містять ідентифікатор компанії. Наступні п'ять відображають інформацію про товар: назву, споживчі якості, розмір, вага, склад, колір. Зрештою, остання цифра — це елементи керування. Це доводить, що сканер працює правильно.
Двовимірна символіка типу ITF-14
Деякий час CiMatrix розробила власне 2D-кодування під назвою Data Matrix. Цей стандарт допомагає шифрувати великі обсяги даних від 1 до 500 символів. Коди масштабуються від 1 мм до 14 дюймів. Виходить, що Data Matrix має теоретичну густину 500 мільйонів символів на дюйм. Це теоретично. Насправді все залежить прот технічних можливостей принтера.
Що дійсно цікаво у форматі Data Matrix, то це його стійкість до дефектів друку. Оскільки функція цього кодування надмірна, вона зберігає читання навіть у разі часткового пошкодження. В даний час стандарт активно використовується для маркування друкованих плат, процесорів, електронних пристроїв, електроніки, що носиться.
Українські стандарти, що регулюють використання штрих-кодів
В Україні використання торгових кодів регулюється такими стандартами:
- Загальні вимоги до штрих-кодів. Національний стандарт 3145-95.
- Визначення та термінологія. Національний стандарт 3144-95.
- Місце та формат розміщення на упаковці EAN.
- Вимоги до креслень, збирання EAN. Національний стандарт 3146-95.
- Присвоєння та реєстрація EAN. Національний стандарт 3356-96.
- Електронний документообіг, кодування.
- Національний стандарт 3148-95.
- Кодування якості друку.
- Штрих-код UCC/EAN-128.
- Застосування Код 128. ГОСТ 3776-98.
Нормативна база досить широка, але, як бачите, переважно присвячена одновимірним методам зберігання інформації.
Майбутнє галузі можна побачити за QR-кодом, який, як і будь-який 2D-код, використовує матричні символи. Крім звичайних QR-кодів активно розробляються і мікро-QR-коди, які відрізняються від свого старшого брата » укороченими заголовками та зменшеними масивами даних.
- Відкрийте для себе платформні ваги: навіщо вони потрібні і як вибрати найкращі. У нашій статті ми докладно розглянемо сфери застосування платформних ваг, їх основні переваги та ключові характеристики. Дізнайтеся, які параметри важливо враховувати при виборі цих ваг для вашого бізнесу чи виробництва. Готові до точних та надійних вимірів? Тоді наша стаття – ваш надійний путівник у світі платформних ваг!
- Вивчаємо електронний кантер: унікальні можливості та сфери застосування. У нашій статті ми розповімо про ключові особливості електронного кантера та його застосування у різних галузях. Дізнайтеся, як цей інструмент забезпечує точні та ефективні виміри для ваших завдань. Чи готові заглибитися у світ електронних кантерів? Тоді ласкаво просимо до нас у статтю!