Що таке перевірка вагів і для чого вона потрібна?
Що таке перевірка вагів і навіщо вона потрібна?
У попередній статті ми спробували з'ясувати, чим відрізняються ваги, відповівши на такі питання: що таке фасувальні ваги, і чим торгові ваги відрізняються від торварних ваг. Настав час знайти те, що поєднує всі ваги у світі, і це стандартизація, що дозволяє виконувати регулярну перевірку ваг спеціалізованими установами. В Україні за це відповідає Укрметртестстандарт та його місцеві філії.
Перевірка – це серія операцій, що виконуються для підтвердження того, що вагове обладнання відповідає встановленим вимогам. Крім зазначених вище національних органів, перевірку можуть проводити такі органи: виробники засобів зважування, підприємці та інші організації, акредитовані Укрметртестстандартом. Якщо в результаті випробувань ваги успішно підтвердять заявлені властивості, у паспорті приладу проставляється штамп, що засвідчується підписом уповноваженої особи та печаткою повірителя. Позначками вважаються печатки, штампи та записи в паспортах.
Ваговимірювальне обладнання повіряється:
- Перед виробництвом та продажем;
- Після технічного обслуговування;
- У міру експлуатації та зберігання.
Інтервал часу між перевірками називається інтерповіркою. Він встановлюється індивідуально кожного типу пристроїв. Для залишків цей період становить 12 місяців. Отже, хоч би якими різними були торгові ваги та ваги пакувальні, вам все одно доведеться здавати їх на метрологічну перевірку по черзі.
При купівлі вживаної техніки, щоб уникнути проблем у майбутньому, слід одразу ж оглянути коробку та обов'язково поставити повірочне тавро. Важливо не зволікати з перевіркою, інакше велика ймовірність отримання штрафів від контролюючих органів.
Процедура перевірки складається з низки заходів, результати яких підтверджують відповідність обладнання вимогам ДСТУ EN 45501. Крім планових, бувають позаштатні події, в основі яких може лежати ремонт або встановлені фактичні порушення цілісності пломби.
Нагляд за дотриманням заходів перевірки покладається на центральні органи метрологічного нагляду, зокрема на Державну продовольчу інспекцію.
Основним законодавчим актом, що встановлює обов'язкові норми перевірки, є Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Особливості перевірочних заходів
Як згадувалося раніше, валідації можуть бути періодичними, спеціальними та великими. Основним інструментом для виконання перевірочних дій є калібрувальна гиря, також відома як еталонна гиря. Періодична перевірка поширюється на всі види вагового обладнання: торговельні, пакувальні, контрольні, аналітичні промислові ваги.
Все починається з огляду корпусу пристрою. ДЕРЖСТАНДАРТ визначає метод зовнішньої оцінки стану техніки. Далі фахівці перевіряють заводське маркування, комплектність. Ретельне вивчення вибоїн, подряпин, іржавих ділянок.
Після завершення зовнішнього огляду експерти продовжують оцінювати достовірність свідчень. Спочатку оцініть значення, використовуючи порожню (не завантажену) платформу. Потім помістіть калібрувальну гирю на ваги. Вони використовуються для встановлення наступних значень:
- Дискретність (ціна одного поділу);
- Максимальні та мінімальні межі показань;
- нульової точки.
Кожне навантаження відповідає номіналу та класу точності. Найчастіше при огляді належать до четвертої категорії товарів.
Як тестувати різні типи вагового обладнання?
Почнемо з версії транзакції. Як і у випадку з будь-якими іншими вагами, спочатку перевіряють біни, потім дивляться, що показують порожні та завантажені платформи. Якщо висновків немає, воно наголошується відповідним чином у паспорті. У разі проблем із точністю представник сервісної служби вирішить, чи потрібний ремонт чи калібрування. Дуже часто майстер ремонтує обладнання сам і надає відповідний рахунок та виконані за нього роботи.
Особливу обережність слід дотримуватись при тестуванні на лабораторних вагах, оскільки це більш чутливі прилади та критичними вважаються відхилення навіть у десяті частки грама.
Алгоритм роботи лабораторного обладнання виглядає так:
- Зовнішня оцінка;
- Валідація (тестування) всього механізму;
- Установчі метрологічні характеристики;
- Визначити однорідність коливань;
- Калібрування механізму.
За рахунок чутливості механізму збільшується ступінь впливу зовнішніх факторів. Будь-який незначний вплив на корпус, зміни вологості повітря, температури впливатимуть на точність. Тому валідацію лаборатоного обладнання для зважування слід проводити частіше одного разу на рік.
Що таке калібрування ваг і як воно виконується?
Якщо в результаті перевірочних робіт встановлено, що прилад відображає недостовірну інформацію, крім помилок, прилад калібрується. Які етапи калібрувальних робіт?
- Перевірка зазору платформи
- Нульовий запис
- Введіть масу калібрувальної гирі
- Налаштування верхньої межі
- Поправка для врахування гравітаційних ефектів
- Зберегти результат
За результатами калібрування прилад отримує перевірочний знак. Результати визначали контрольним зважуванням.
У сучасних реаліях складність усіх описаних заходів зводиться до того, що не в кожній локації є сертифікаційний центр, здатний провести належне тестування та калібрування. Нерідко представникам бізнесу із сільської місцевості селищ міського типу доводиться виїжджати за допомогою у великі міста, долаючи відстань до сотень кілометрів.
В ідеалі навіть невелика торгова компанія хотіла б мати від двох до чотирьох готових до роботи ваг. Це задовольнить потреби магазину, якщо інтервал перевірки буде різним для всіх пристроїв. Рік.
Це кінець цього огляду. Будьте обережні при користуванні чутливим ваговим обладнанням.
- Відкрийте для себе платформні ваги: навіщо вони потрібні і як вибрати найкращі. У нашій статті ми докладно розглянемо сфери застосування платформних ваг, їх основні переваги та ключові характеристики. Дізнайтеся, які параметри важливо враховувати при виборі цих ваг для вашого бізнесу чи виробництва. Готові до точних та надійних вимірів? Тоді наша стаття – ваш надійний путівник у світі платформних ваг!
- Вивчаємо електронний кантер: унікальні можливості та сфери застосування. У нашій статті ми розповімо про ключові особливості електронного кантера та його застосування у різних галузях. Дізнайтеся, як цей інструмент забезпечує точні та ефективні виміри для ваших завдань. Чи готові заглибитися у світ електронних кантерів? Тоді ласкаво просимо до нас у статтю!